10 Haziran 2016 Cuma

İpek Yeni Şeyler Üretiyor


Aslında hikaye İpek için çizgi film seyretmek ve elektronik cihazlardan gün boyu uzak kalarak sadece hayal gücü ile günü geçirebileceğini babasının söylemesi ile başlıyor. İpek öykü kitaplarını yazmayı çok seven arkadaşı Onur için öykülerini koyup taşıyabileceği bir çanta dikmeye karar veriyor. Arkadaşları Onur için kendileri el emeği ile hediyeler hazırlıyorlar. Hediyelerin hepsi hayal gücü ile başlayıp, “nasıl yapabilirim?” ile devam edip parlak fikirleri işleyerek oluşuyor.


Mert büyüdüğünde mühendis, mimar, duvar ustası ya da gemi yapımcısı olmak istiyor. Onur için tekne yapmaya karar verdi. Topladığı dalları aynı boyda kesip ip ile birbirlerine bağladı ve Onur için hediye teknesi hazır:)

Onur tüm arkadaşlarının ele ele birlikte çalıştığı için doğum gününün bu kadar güzel olduğunu biliyordu ve yaptıkları için herkese teşekkür etti.Kitap bize el emeğimizle yaptığımız hediyelerin çok kıymetli olduğunu öğretti. Hayal ettiğimiz şeyleri evdeki malzemelerle, geri dönüştürebileceğimiz eşyalarla yapabileceğimizi gösterdi. Kitaptaki resimlerden birinde baba yemek pişiriyor. Bu bilinçaltına gönderilen güzel bir mesaj bence. Zeynep de ben de "Kendine Güven " serisinden olan kitabımızı çok sevdik.
Yazar: Nuria Roca- Carol Isern
Resimleyen: Rosa M. Curto
Yaş grubu: 5 yaş +

TÜBİTAK POPÜLER BİLİM KİTAPLARI

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder